Parafin Mumu Zararlımı mi?

Parafin Mumu Zararlımı mi?

Çoğu mum yapma forumlarındaki genel fikir birliği, parafin mumunun toksik olduğudur . Bir parafin mumu yaktığınızda tehlikeli kirleticiler havayı doldurur. Alternatif, temiz yanan soya veya palmiye gibi doğal bir mumdur. Ne de olsa rafine parafin mumu, petrol arıtma işleminden gelir ve bu nedenle yenilenemez bir kaynaktır.
 
Hala sektöre aşina olan bazı mum üreticileri var ve parafin mumunun hiç de tehlikeli olmadığını iddia eden uygulamalar var ! Onların konumu, bu balmumu kullanmanın çevreye ve genel nüfusun sağlığına zarar verdiğini söyleyenlerin tamamen tersidir.
 
Biz kime inanalım? Bunun gibi tartışmalı konularda , gerçek genellikle ortada bir yerde kalır . Bu makale, gerçekleri anlamak için parafinin bitmeyen çekişmesine ışık tutmak için her iki tarafın iddialarını araştırıyor.
 
Parafin mumu nedir?
30'larda (yani 1830'larda), Carl adında bir Alman bilim adamı parafin mumunu “icat etti”. Ayrıca Odic Force'u keşfetti/icat etti , ancak bu tuhaf tarihi görmezden geleceğiz. Carl'ın çalışması, parafin mumunun düzenli olarak petrolün bir yan ürünü olarak türetilebileceği anlamına geliyordu. Kabul etmek gerekir ki, bunu evlerimizde yakmaktan bahsettiğimizde kulağa ürkütücü gelebilir ama hadi yoldan sapıp gerçeği çıkaralım.
 
Parafin mumu aslında doğrudan bir petrol ürünü değildir. Petrol arıtmanın yan ürünü, aslında yüksek yağ içeriğine sahip ham bir malzeme olan gevşek mum olarak adlandırılır . Parafin mumu, tamamen rafine veya yarı rafine olana kadar kimyagerler tarafından gevşek mum dönüştürüldüğünde olan şeydir - genellikle mumda ne kadar yağ kaldığını gösterir.
 
Söyleyebileceğim kadarıyla, özellikle uluslararası olarak “tam rafine” ile “yarı rafine” parafin mumunu bilimsel olarak tanımlamak için iyi bir kaynak yok, bu da parafin etrafındaki karışıklığın bir parçası olabilir. Bazı kuruluşların kendi yayınlanmış standartları vardır , ancak (en azından ABD'de) tamamen rafine edilmiş mumların yağ + nem içeriğinin %0,5'ten az olduğu kabul edilir .
 
Mum yapımı söz konusu olduğunda, birçok üretici bir yağ içeriği ve mumun gıda kaynaklarıyla temas için FDA gerekliliklerini karşılayıp karşılamadığını garanti eder . ABD'deki herhangi bir büyük distribütörden parafin mumu satın alıyorsanız, parafinin yaygın "tamamen rafine" veya hatta gıda sınıfı kabul testlerini karşıladığı neredeyse garanti edilir. Bu neden önemli? Daha düşük bir yağ içeriğine ek olarak, tamamen rafine, genellikle mumun mum yapımı için istenen kimyasal özelliklere (erime sıcaklığı, nem içeriği, vb.) sahip olduğu anlamına gelir.
 
balmumu düşüyor
Havadaki Kirleticiler
Eleştirmenler, yanarken parafin mumlarının “zararlı emisyonlarından” bahsediyor. SC State'den Dr. Ruhullah Massoudi tarafından iyi bilinen bir yayın çıkıyor . Haber kliplenmesinde iddialar korkutucu ve iyi arasında dağıtılır olan eleştirmenlerin ait parafin mumu mum . Çalışma daha sonra yayımlandı2017 yılında International Journal of Tropical Disease & Health dergisinde yayınlanmış ve zararlı olduğu bilinen hava kaynaklı kirleticilerin varlığı sonucuna varılmıştır. Kirleticilerin varlığının ötesinde herhangi bir sonuç çıkarmaz (konsantrasyonlar ve bunların bilinen ödenekleri gibi), bunun yerine bilinen kirleticilerin varlığının parafin mumlarından kaçınmak için yeterli olduğunu belirtir. Aynı kirleticilerin sigara dumanında ve motorlu taşıt emisyonlarında da bulunduğunu belirtmek önemlidir.
 
İster doğal ister parafin olsun, tüm mumlar bir yanma sisteminde çalışır - mum eritilir, fitilden çekilir ve çevreye yayılan kimyasal bir reaksiyon oluşturan alevde yakılır. Parafin mumlarının yandıklarında BTEX oluşturduğunu söylüyorlar : benzen, toluen, etilbenzen ve ksilen (ancak billie-jean değil) ve yanlış değiller. BTEX bilinen kanserojenlerdir.
 
2014 yılında, Politecnico di Milano, Campus Mancinelli ( https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24318837 ) tarafından yürütülen İtalyan Araştırması dışında bir İtalyan araştırması , potansiyel kirleticilerin konsantrasyonunu belirlemek için üç pamuklu fitilli mum yaktı. Biri tamamen rafine edilmiş parafin mumundan, diğer ikisi ise gevşek mumdan yapılmıştır. Gevşek mumun ilk yan ürüne ne kadar yakın olduğunu hatırlıyor musunuz? Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, iki gevşek mum mumu, tamamen rafine edilmiş parafin mumdan önemli ölçüde daha yüksek BTEX seviyeleri yaydı. Daha büyük yağ konsantrasyonunun BTEX emisyon seviyeleriyle ilişkili olduğunu buldular.
 
Ölçülen seviyeleri Dünya Sağlık Örgütü ve Amerika Birleşik Devletleri EPA gibi kuruluşlar tarafından yayınlanan bilinen eşiklerle karşılaştırdılar ve tamamen rafine parafin mumunun asla izin verilen BTEX konsantrasyonlarını aşmadığını , iki gevşek mum mumunun ise bazı kirleticilerle izin verilen konsantrasyonu aştığını buldular .
 
Bu, mumların dinlenme materyalinde BTEX kimyasalları içermesi değildir – aslında mumun eksik yanma ürünleridir. Bir mumla ilgili pek çok şey oluyor – burada yanma hakkında daha fazla bilgi edinin.
 
Neyse ki, tamamen rafine edilmiş parafinden daha azını satan mum mumu dağıtıcıları bulmak neredeyse imkansızdır (“tamamen rafine” olarak tanımlayabileceğimiz gibi). Bununla birlikte, bulunma olasılığı düşük olsa da, gevşek mum (veya yüksek yağ içerikli parafin) ile yapılan parafin mumlarından kaçınılması gerektiği konusunda uyarılmalıdır.
 
Kurum
Kurum, mum yakmanın incelemeye tabi tutulan başka bir bileşenidir. Eleştirmenler, kurumun insan solunum sağlığı ve kanseri için bir risk olduğunu belirtiyor. Ne yazık ki, bir mum tarafından yayılan kurumun gerçekten zararlı olduğu görüşünü destekleyen herhangi bir çalışma yapılmadı - bulabildiğim en yakın çalışma, mumu ele alan 1997'ye ait ( Lau ve diğerleri, 2001 EPA çalışmasından alıntılanmıştır ). Havadaki organik bileşiklerin (karbonlu kurum) herhangi bir seviyesini ölçün.
 
Kurum söz konusuysa, sorunun parafinle sınırlı olmadığını, doğal mumların da kurum oluşturduğunu belirtmek önemlidir. Eksik yanmanın bir ürünüdür – yakıt, alev ve oksijen arasındaki vals bir vuruş atladığında ve yanma dengesi bozulduğunda oluşur.
 
Öncülük etmek
2001 yılında EPA tarafından oldukça iyi bilinen bir araştırma, kurşun çekirdekli bir fitil ile yanan mumların başka tehlikeli kimyasallar yaydığını buldu. Neyse ki, Ulusal Mum Derneği ile bağlantılı mum uzmanları , uzun zaman önce kurşun çekirdekli fitilleri kullanmayı bırakma konusunda anlaştılar. 2003 yılında kurşun çekirdekli fitiller Amerika Birleşik Devletleri Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu tarafından yasaklandı ve eski kurşun fitillerle günümüzün herhangi bir mücadelesini yeni mum satın almak için iyi bir bahane haline getirdi.
 
Kurşun çekirdekli fitillerin kendi sorunları olduğunu ve parafin mumu ile hiçbir ilgisi olmadığını unutmamak önemlidir, ancak normal düzenlemelerin dışındaki alanlardan temin edilen mumları satın almak muhtemelen güvenlik açısından onaylanmalıdır.
 
Koku
Kurşun çekirdekli fitiller gibi, kokuların da parafin mumu ile ilgisi yoktur. Sadece mum, parafin veya başka bir şekilde bulunan kokuların potansiyel risklerini tartışmak uygundur. Bunun için derine inmedim, ancak ilk bakışta araştırma çok yetersiz görünüyor. Bu, muhtemelen koku türleri ve seçeneklerindeki aşırı çeşitlilikten ve aynı zamanda "koku"nun ticari sır olarak kabul edilebilmesinden kaynaklanmaktadır .
 
Uluslararası Koku Derneği , bazı girişimler ve standartlarla güvenilir bir kokuyu standartlaştırmanın bir yolunu sunar, ancak bu, bir tüketici gerçekten bir mum satın alıp yaktığında tamamen soyutlanır - koku malzemeleri genellikle açıklanmaz. Bulabildiğim en gürültülü görüşler, kokuların zararlı olmadığını gösteriyor, ancak bilim hala benim erişimimi (veya bu yazının yazıldığı sırada özel ilgiyi) bekliyor veya çok incelikli.
 
Sonuçlar
Parafin mumunun saf ve temiz yandığını düşünmek aptallık olur, ancak sadece milyonlarca mum kullanıcısının anekdot niteliğindeki kanıtlarını değil, aynı zamanda bu toksinlerin seviyelerinin WHO ve US EPA tarafından yayınlanan güvenli standartlardan açıkça daha düşük olduğunu gösteren çalışmaları da göz ardı etmek zordur.
 
Kurum, hem parafin hem de doğal mum mumlarında eksik yanmanın bir sonucu olarak mum yakmanın en belirgin ürünüdür. Mumlardan gelen kurumun sağlık açısından bir risk oluşturduğunu anekdot dışında hiçbir şey göstermez. Mumlardan kurum ve diğer tamamlanmamış yanma faaliyetlerinden yaratılan kurumun aynı tehlikeyi paylaştığına dair kabul gören bazı görüşler var, ancak kirletici seviyelerinin veya partikül madde boyutunun endişelenecek bir şey olduğuna dair çok fazla bilimsel bir temel yok tarafından.
 
Kurşun çekirdekli fitiller kanıtlanmış bir risktir, ancak endüstri, yasal olarak gerekli kılınmadan çok önce bunları yasaklayarak oldukça ilerici bir şekilde yanıt verdi. Buna ne derseniz deyin, ancak Ulusal Mum Derneği'nin (tamam gerçekten tek söylediğim şey) tüketici güvenliği ve bilimi adına kararlar alma geçmişi var.
 
Günün sonunda, mum yakıcının nedeni ne olursa olsun satın aldıkları her şeyden memnun olması daha önemlidir. Ailem ve arkadaşlarım parafin mumu kullanmaktan çekinmiyor ama bu, bundan kaçınanları yargılayacağımız anlamına gelmiyor. Tamamen rafine edilmiş parafin mumu koridorunun her iki tarafından yapılan birçok araştırma, eğer isterseniz onun hakkında bir fikir oluşturmanız için tartışıldı - sadece daha bilinçli bir fikir vermeniz için orada olanı sunmak istedim.
 
Gerçek şu ki, konular endüstrinin bazı çevrelerinde parafin mumu gibi “ısınmış” olduğunda, genellikle ortalara yakın bir yerdedir. Mumlarınızın tadını çıkarın!