Soya Mumu Zararlımı ? Soya Mumu Zararları Nedir ?

Sirius Mum’un Ürünleri Zararlı Mı?

 

Dünyada evlerinde mum kullanan birçok kullanıcının aklında kalan mumların içinde toksin olup olmadığı ve zarar verip vermediği endişe yaratmaktadır. Ancak Sirius Mum olarak biz müşterilerimizin istekleri doğrultuda en kaliteli ürünlerin üretimini gerçekleştiriyoruz. Sirius Mum ürünleri yüksek kalite, güçlü koku ve parlak renkleriyle müşterilerimizin dikkatini çekmektedir. Ürünlerin üretim aşamasında ise vazelin, tebeşir tozu, sülfat gibi birleşenler kullanılmamaktadır. Doğal kokusuyla birçok testten geçirilen ürünler, yüksek performansla, olumlu sonuçlar elde etmiştir. Mineral, yağlar, parabenler ve sentetik kokular içermeyen doğal kokuya sahip ürünlerde kesinlikle toksin madde bulunmamaktadır. Bu noktada müşteri odaklı vizyonuyla hareket eden Sirius Mum, müşterilerine bu noktada güvence vermektedir.  Son dönemlerde medyada kokulu mumlarla ilgili kamuoyunu yanıltıcı haberler dolaşmaktadır. Bu haberlerde kokulu mumlarda zararlı toksin bulunduğu iddia edilmektedir. Bu iddialar tamamen asılsızdır. Sirius Mum kullanıcıların, üretilen mumları yakıldıkları zaman toksinlerin salınma olasılığı konusunda endişelenmelerini gerektirecek hiçbir durum söz konusu değildir. Sirius Mum bu konuda tüm kullanıcılarına güvence vermektedir. Ancak bu konuda daha iyi bir fikir edinmek isteyen kullanıcıların mutlaka Çevre Koruma Ajansı, Ulusal Mum Derneği ve Sirius Candle Company'nin kendisi tarafından sunulan bilgileri karşılaştırmaları faydalarına olacaktır.

 

Sirius Mum Neden Soya Mumu Üretmiyor 

 

Uzun yıllar boyunca Sirius Mum’un neden soya mumu üretmediği dile getirilmektedir. Soya mumları, genetiği değiştirilmiş soya fasulyesinin yayının kimyasal olarak işlenmesi sonucu elde edilmektedir. Bir dönem soya mumu üreten şirket, bu ürünler üzerinde yaptığı bir dizi testler sonucunda kullanıldığı alanlarda bulunan kişilere solunum noktasında sorunlar yarattığını tespit etti. Bunun nedenini ise soyanın stearik asit oranının fazla olduğu anlaşıldı. Soya mumu, soya fasulyesi yağının tam hidrojenasyonu ile yapılmaktadır. Bu da kimyasal olarak yüksek oranda stearik asit içeren bir trigliserit verir. Buda soya mumlarının zararını ortaya koymaktadır. 

Soya mum üreticilerin iddia ettiklerine göre bu ürünlerin en büyük avantajı yenilenebilir olmalarıdır. Bu noktada soya mumu üreticileri ve tedarikçileri pazarlamam noktasında soya mumunun çevre dostu bir ürün olduğunu dile getirmektedir. Ancak bu gerçeği yansıtmamaktadır. Soya mumları için tüm soyalar; gübreler, herbisitler, böcek ilaçları ve kimyasallar ile yüksek yoğunluklu ticari tarım uygulamaları kullanılarak ve tümü genetiği değiştirilmiş GDO tohumlarından ticari olarak yetiştirilmektedir.

 

Soya Mumları Daha Güzel Yanar Mı?

Soya mumlarıyla ilgili ortaya atılan yanlış iddialardan biri de daha güzel yandığıdır. Soya mumları daha temiz ve yavaş yanıyor ancak bu balmumu, parafin mumu içeren herhangi bir mumda da geçerli olan bir durumdur. Yani burada aslında soya mumunun daha temiz yandığın söylemek doğru değildir. Doğru bir şekilde kaliteli üretilen, çok fazla koku ve mumu boyası kullanıldığı zaman tüm mumlar temiz yanmaktadır. Bir mumun temiz yanması mum türüyle değil, mumun yapımında kullanılan malzemelerle alakalıdır.

 

Soya Mumunda Bulunan Kimyasallar

 

Bazı çevreci gruplar soyadan üretilen ürünlerin ABD Tarım Bakanlığı'nın organik olarak etiketlenmiş ürünlerde kullanım için onaylanmış ulusal maddeler listesinden çıkarılması noktasında baskılar yapmaktadır. Amerikan Çevre Tıbbı Akademisi ise artan kanıtların ardından ise tüm GDO'lu soya ürünlerinin yasaklanması konusunda uyarılarda bulundu. Türkiye’de ise hali hazırda soya üretimi yapılmakta ve toplan olarak satışı yapılmaktadır.

 

Cornucopia ve Natural News tarafından hazırlanan bir araştırma raporunda tam olarak organik olarak nitelendirilen kokulu soya ürünlerinin doğal olamayacağı ortaya konuldu. Bu araştırmalarda soya ürünlerinin özellikle uçucu bir madde olan benzin yan ürünü olan hekzanla yıkandığı belirlenmiştir. Soya mumu üretimi sırasında “banyolama” işlemi sürecinde hekzan bazlı çözücüler kullanılmaktadır. Cornucopia Enstitüsü'nün Behind the Behnd adlı raporunda ise çarpıcı bir sonuç ortaya konularak "doğal" marka soya ürünlerinde beklenenden daha yüksek hekzan kontaminasyonu olduğu belirlenmiştir. 

Sonuç Soya Mumu Sanıldığının Aksine Doğal Bir Mum Ürünü Değildir Soya Mumu Zararları Hakkında Kısa Özet

  • Siriıs Mum Neden Soya Mumu Üretmiyor, Soya Mumu Sanıldığın Aksine Doğal Değildir Ve Çok Fazla Starik Asit İçermektedir.
  • Soya Mumları Daha Güzel Yanar Mı? kimyasal içermeyen mum üretim maliyetinden kısılmamış her mum elbette güzel yanacaktır ucuz mumlardan kaçınmanızda fayda vardır.
  • Soya Mumunda Bulunan Kimyasallar, hidrojenasyonu, trigliserit , GDO,

 

 

Peki Mis Kokulu Sirius Mumları Keşfetmeye Hazırmısın ? Şimdi Kokulu Mumları İncele

 

Bloga dön